HEROS Charity Horse Show 2017 results

#HEROSshow

Thank you to all who attended the Show on Sunday 2nd July – and to all our Helpers, Judges and Stewards.

Please see results below (or download a results document here) and if you require photos please visit Spindletree Photography.

2017 HEROS Show results

Supreme Champion: Kerry Blundell & Williams Way
  • Supreme Show Championship – Best in Show, WILLIAMS WAY ridden by Kerry Blundell. Pictured with Showing Judge Debbie Shilston (left) and Hunter Judge Sarah Layton.
  • In Hand Champion, SIDE GLANCE handled by Sarah Friend,  pictured with Judge Debbie Shilston.
  • Ridden & Working Hunter Champion, SCUZZY ridden by Georgi Carron.

Ring 1 – Show Jumping

Class 1: FIRST Lottie Hope & Skye – SECOND Freddie Fletcher & Rock On Tommy – THIRD Lola Preston & Royal Shakira

Class 2: FIRST Daisy Chugg & Coco – SECOND Clementine Hadfield & Midnight Madness – THIRD Eliza Cooke & Nutmeg

Class 3: FIRST Arabella Smith & Blackberry – SECOND Katy Jackson & Disney – THIRD Ella Jones & Alfie

Class 4: FIRST Ella Jones & Kung Fu Panda – SECOND Matt Penrice & Bailey – THIRD Katy Hope & Lola

Class 5: FIRST Dulcie West & Savvy – SECOND Tallulah Mackenzie-Smith & Honest John – THIRD Ella Jones & Kung Fu Panda

Class 6: FIRST Tallulah MacKenzie-Smith & Honest John – JOINT SECOND Dulcie West & Savvy and Ella Jones & Kung Fu Panda

Ring 2 – Showing

Class 7: FRIST Amanda Bourne & Ricky – SECOND Emily Nickson & Charlie – THIRD Samantha Clark & Zaharan

Class 8: FIRST Sarah Friend & Side Glance – SECOND Sue MacKenzie & Ballymorn – THIRD Faye Loving & Tamiami Trail

Class 9: FIRST Amy Clarke & Balleyroi Rigoletto – SECOND Alice Wise & George – THIRD Daniel Briggs & Curmmwar Jenni

Class 10: FIRST Diane Darling & Hilton – SECOND Amy Allen & Brookwater Candyfloss – THIRD Amy Clarke & Balleyroi Rigoletto

Class 11: FIRST Rebecca Fairfield & Rhiedol Jubilee – SECOND Alice Wise & George – THIRD Susan Jannaway & Freddie

Class 12: FIRST Ella Hanley & Blue Cross Penny

Class 13: FIRST Evelyn Cox & Nettie – SECOND Amy Allen & Brookwater Candyfloss – THIRD Madison Lewis & BHS Bodkin

Class 14: FIRST Kerry Blundell & Williams Way – SECOND Faye Loving & Tamiami Trail – THIRD Lisa Wood & Emma’s Secret

Class 15: FIRST Faye Loving & Tamiami Trail – SECOND Theresa King & Wiggy Smith – THIRD Madison Lewis & BHS Bodkin

Class 16: FIRST Emma Chugg & Mtwapa Creek – SECOND Susan Jannaway & Joseph – THIRD Jennifer Herbert & Touch Of Gold

Class 17: FIRST Ella Hanley & Blue Cross Penny – SECOND Sarah-Kay Lamb & Burractor Vivace – THIRD Hannah Nicholls & Berthorpe JJ

  • In Hand Champion: Sarah Friend & SIDE GLANCE
  • In Hand Reserve: Rebecca Fairfield & RHIEDOL JUBILEE
  • Ridden Champion: Kerry Blundell & WILLIAMS WAY
  • Ridden Reserve: Faye Loving & TAMIAMI TRAIL

Ring 3 – Hunter

Class 18: FIRST Sally-Anne Barton & Extra Cody – SECOND Sarah Amirhaseelan & Stormhill High Spirits – THIRD Clara Smirh & Ella

Class 19: FIRST Clara Smith & Jolene – SECOND Sarah Edmunds & Maesfen Sappler – THIRD Lisa Kozak & Knight Pass

Class 20: FIRST Anne Coombs & Carbonado Joe – SECOND Kerry Blundell & Williams Way – THIRD Clementine Hadfield & Midnight Madness

Class 21: FIRST Ali Dane & Bobby – SECOND Hannah Johnson & Prince Rathcoona Haze - THIRD Daisy Chugg & Mtwapa Creek

Class 22: FIRST Georgi Carron & Scuzzy – SECOND Emma Chugg & Mtwapa Creek – THIRD Molly Lewis & Striking Charm

Class 23: FIRST Georgi Carron & Scuzzy – SECOND Ali Dane & Zoro – THIRD Emma Chugg & Mtwapa Creek

  • Champion: Georgi Carron & SCUZZY
  • Reserve: Sally Anne Barton & EXTRA CODY

Ring 4 – Dressage

Class 24: FIRST Chantal Cornelius & Mia’s Own – SECOND Sarah Friend & Side Glance – THIRD Jeanette Turner & Kilmanseck

Class 25: FIRST Sylvia May & Riva – SECOND Chantal Cornelius & Mia’s Own – THIRD Hannah Cannell & Seafarer

Class 26: FIRST Chloe Dupping & Lucie – SECOND Nikki Baroso & Oast House – Sylvia May & Riva